داکت اسپلیت

داکت اسپلیت همان اسپلیت (کولر گازی) است با این تفاوت که در کولرگازی ، یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی روکار اجرا می شود ولی یونیت داخلی (یا هواساز) به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می شود و سپس با کانال کشی به اتاق ها یا قسمت های مختلف یک ساختمان متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آن ها توزیع می کند .البته داکت اسپلیت تنها در سیکل سرمایش مشابه کولرگازی عمل می کند و در سیکل گرمایش کاملا با آن متفاوت است. به طوری که در یونیت داخلی آن، کویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان آب گرمی که توسط پکیج یا موتورخانه ایجاد می شود، درون کویل ها جریان می یابد و دیگر از سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی شود .ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت (کولر گازی) بیشتر است و فضاهای بزرگتری را می توان با آن تهویه نمود .داکت اسپلیت های شرکت پامکو کاملاً تولید ملی بوده و براساس شرایط جغرافیایی استان های ایران طراحی و مهندسی شده اند.

نحوه عملکرد دستگاه داکت اسپلیت

سرمایش و گرمایش در این سیستم توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می‌شود.همان طور که گفته شد عملکرد دستگاه در حالت سرمایش دقیقا مشابه کولر گازی می‌باشد. به این معنی که این دستگاه برای تولید سرما با استفاده از سیکل تبرد،‌گاز مبرد را با عبور از اجزا سیکل مانند کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط  و اپراتور و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اوپراتور را سرد کرده و آن را به تهویه شونده تحویل می‌دهد. مشخص است که در این حالت منبع انرژی دستگاه برق می‌باشد . در حالت گرمایش دستگاه به کمک کویل تعبیه شده به صورت فابریک در دستگاه و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل هوای عبوری از روی کویل را گرم کرده و آن را به فضای تهویه شونده تحویل می‌دهد.در این حالت آب گرم عبوری از کویل توسط پکیج یا موتور خانه تامین شده و منبع انرژی دستگاه گاز می‌باشد در این حالت مشابه فن کویل عمل می‌کند.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

  • استقلال کامل سیستم مطبوع در مقایسه با سیستم‌های مرکزی.

  • بالاتر بودن راندمان گرمایش در مقایسه با رادیاتور و گرمایش از کف.

  • کم‌تر شدن حجم لوله کشی مسی در مقایسه با سیستم اسپلیت و همچنین کاهش حجم لوله کشی آب گرم در مقایسه با رادیاتور، گرمایش از کف، چیلر و مینی چیلر.

  • کوچک‌تر شدن داکت تاسیسات در ساختمان،استفاده از کانال کشی افقی زیر سقف در مقایسه با کولر آبی.

  • کوچکتر شدن کانال‌های توزیع هوا نسبت به سیستم کولر آبی به دلیل کیفیت مطلوب‌تر هوای تولید شده و حجم هوای کمتر.

  • قیمت تمام شده سیستم داکت اسپلیت نسبت به نمونه های دیگر تهویه هوا مناسب تر است

  • از مزایای دیگر دستگاه این است که بیشترین سازگاری با مهماری و طراحی و فضای مورد استفاده دارد .

کندانسور بغل زن تک فن

کندانسینگ داکت اسپلیت مدل L
طراحی این سیستم به گونه ای است که هوای گرم را از پهلو پرتاپ می کند . این مدل از ظرفیت 2تن (24000Btu/h) الی 2/5تن (30000Btu/h) را دارد . ساختار این مدل به گونه ای است که از دو طرف دسترسی به کمپرسور وجود دارد .

کندانسور بغل زن دو فن

کندانسینگ داکت اسپلیت مدل L
طراحی این سیستم به گونه ای است که هوای گرم را از پهلو پرتاپ می کند . این مدل از ظرفیت 3تن (36000Btu/h) الی 4تن (48000Btu/h) را دارد . ساختار این مدل به گونه ای است که از دو طرف دسترسی به کمپرسور وجود دارد .

کندانسور بالا زن تک فن

داکت اسپلیت
کندانسینگ داکت اسپلیت مدل U
طراحی این سیستم به گونه ای است که هوای گرم را از بالا پرتاپ می کند . این مدل از ظرفیت 3تن (36000Btu/h) الی 5تن (60000Btu/h) به صورت دو فن طراحی گردیده است .

کندانسور بالا زن دو فن

کندانسینگ داکت اسپلیت مدل U
طراحی این سیستم به گونه ای است که هوای گرم را از بالا پرتاپ می کند . این مدل از ظرفیت 6تن (72000Btu/h) الی 10تن (125000Btu/h) به صورت دو فن طراحی گردیده است .

هواساز زیر سقفی

داکت اسپلیت
هواسازهای زیرسقفی پامکو
با ارتفاع 28 سانتی متر و 35 سانتی متر با قابلیت تحمل افت فشار 0/2 الی 0/3 اینچ آب طراحی گردیده اند . طراحی کاربردی این هواسازها به گونه ای است که چپ و راست کردن لوله ها در حین نصب قابل تغییر است . این مدل هواسازها از ظرفیت 2تن (24000Btu/h) الی 5تن (61000Btu/h) را دارند .

هواساز ایستاده و خوابیده

هواسازهای ایستاده و خوابیده
این هواسازها از ظرفیت 3تن (36000Btu/h) الی 10تن (125000Btu/h) با تحمل افت فشار 1 اینچ آب طراحی و تولید گردیده اند . طراحی کاربردی این مدل به گونه است که در هنگام نصب هم به صورت ایستاده و هم به صورت خوابیده قابل نصب می باشد .